Pożyczka dla zadłużonych z komornikiem – czy ma jakieś wady?

Rynek finansowy obfity jest w produkty dla każdej grupy klientów, bez względu na ich historię kredytową, źródło dochodów czy sytuację finansową. Firmy pożyczkowe udzielają obowiązań również osobom zadłużonym i bezrobotnym, ale wykazującym odpowiednio wysokie dochody. Dodatkowo sam proces wnioskowania i rozpatrywania wniosku to często jednodniowa procedura, która nie wymaga nawet wychodzenia z domu. Czy takie rozwiązanie mogłoby mieć jakiekolwiek wady?

Dostęp do zobowiązań, a wiedza o korzystaniu z nich

Według raportu Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy przy podpisywaniu umowy pożyczki aż 19 proc. ankietowanych tylko pobieżnie przegląda umowę, natomiast 9 proc. nie czyta jej wcale, ponieważ ufa osobie, która reprezentuje wybraną instytucję finansową. Podobnie jest z analizowaniem swojego budżetu. Zdecydowana większość Polaków nie planuje i nie kontroluje swoich wydatków. To wszystko przekłada się się na niekorzystne zaciąganie zobowiązań. Nie ma tu mowy o oszustwach ze strony firm pożyczkowych, które po wejściu ustawy antylichwiarskiej w 2011 roku oraz nowelizacjach w latach kolejnych są całkowicie bezpiecznym rozwiązaniem. Chodzi bardziej o ryzyko związane z nieumiejętnym zaciąganiem zobowiązań, w tym:

  • pożyczanie na błahy cel, np. najnowszy smartfon czy wakacje (przy posiadaniu zaległości w spłacie innych zobowiązań)
  • wybieranie pierwszej lepszej oferty – bez względu na to, czy ma atrakcyjne warunki czy nie
  • decydowanie się na zbyt wysoką ratę w stosunku do posiadanych dochodów.

Negatywne mity związane z pożyczkami dla zadłużonych

  1. Wyższy procent pożyczka dla zadłużonych z komornikiem – większość tego typu produktów finansowych nie różni się oprocentowaniem od standardowych opcji zarezerwowanych dla klientów z dobrą zdolnością kredytową. Na rynku finansowym zdarzają się propozycje z mniej korzystnymi kosztami całkowitymi, jednak analiza ofert pozwoli ominąć te, które są zbyt duże.
  2. Pożyczka dla zadłużonych z komornikiem to mnóstwo formalności – oferty dla dłużników różnią się od standardowych propozycji, jednak nie jest to różnica kolosalna. Pożyczki dla zadłużonych z komornikiem wymagają albo oświadczenia (w przypadku krótkoterminowych na niewielką kwotę) i poręczyciela (w przypadku długoterminowych).

Reply