Karta prepaid, jak jej używać?

Przez bardzo długi czas karta przedpłacona miała wielu zwolenników. Jej zalety sprawiały, że zaczęto zastępować nimi płacenie gotówką, były również bezpieczniejsze niż korzystanie z kart kredytowych i debetowych. Choć coraz mniej osób z nich korzysta obecnie, a Komisja Nadzoru Finansowego znacząco zmieniła warunki ich wydawania, wciąż znajdują się w ofertach banków.

Karta prepaid – na czym to polega?

Aby móc korzystać z karty przedpłaconej należy ją najpierw zasilić. Karta prepaid nie jest jednak przypisana do rachunku bankowego, tylko do tzw. rachunku technicznego. Oznacza to, że w przypadku kradzieży karta jest anonimowa, więc jej właściciel straci wyłącznie kwotę, jaką zasilił kartę. Złodziej natomiast nie będzie miał dostępu do środków znajdujących się na koncie, co pozwoli uchronić właściciela karty przed straceniem wszystkich posiadanych pieniędzy.

Karta przedpłacona nazywana jest wirtualną portmonetką, ponieważ dla wielu była doskonałym zamiennikiem gotówki. Umożliwia ona bowiem płacenie w sklepach i punktach usługowych, w których znajdują się terminale płatnicze. Dodatkowo można dokonywać nią płatności za zakupy online oraz wyciągać pieniądze z bankomatu. Do każdej karty przypisany jest indywidualny numer PIN.

Kiedyś a dziś

Przez długi czas karty przedpłacone były zupełnie anonimowe, można było je kupić lub uzyskać w bardzo łatwy sposób. Okazało się jednak, że to, co miało ułatwić korzystanie z kart prepaid, stało się zagrożeniem, ponieważ zaczęto wykorzystywać ją w niedozwolony sposób. Warto zauważyć, że karta ułatwiała transfer pieniędzy poza granice kraju. Komisja Nadzoru Finansowego zainteresowała się sprawą i wydała nakaz zmieniający procedury wydawania kart. Od tamtej pory osoba wnioskująca o kartę przepłaconą musi posiadać konto osobiste w banku, a także wyrazić zgodę na zweryfikowanie tożsamości i podpisanie umowy wydania karty. Obecnie uważa się, że ich popularność bardzo słabnie, a coraz mniej banków posiada je w swoich ofertach.

Reply